Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zamanaşımı İtirazının Süresi
Yazar Konu
siirvehikaye
Ziyaretçi

 
Yorum: #1
Zamanaşımı İtirazının Süresi
Bu yazıda zaman aşımı itiraz süreci, zaman aşımı defi dilekçesi konuları var. İcra, mahkeme zaman aşımları.

Zamanaşımı itirazı ne HUMK ne de HMK da ilk itirazlardan sayılmamıştır. Bu yüzden cevap arzuçesi verme süresi içinde cevap istekçesi ile verilmesi zorunlu değildir. Hem HUMK da bununla beraber HMK da zamanaşımı itirazının hangi süre içinde kullanılacağı konusunda açıkça bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu problemi iddia ve savunmanın genişletilmesi yada değiştirilmesi yasağı kapsamında çözmek gerekecektir. Bir başka anlatımla zamanaşımı itirazı, tüm maddi vakıalara ilişkin beyanlarda olduğu şeklinde, savunmanın değiştirilmesi yasağının başladığı ana kadar yapılabilecektir.

HMK 141. Maddesine gore savunmanın genişletilmesi yasağı ikinci yanıt dilekçesi verilme süresi dolması ile başlamış olacağından zamanaşımına itiraz ikinci yanıt arzuçesinin verilme süreına kadar yapılabilecektir.

Cevap arzuçesi ile böyle bir itiraz yapılmaması durumunda HMK 139/1 maddesine göre çıkarılacak ihtarlı ön inceleme davetiyesine karşın davacının ön araştırma duruşmasına gelmemesi ve davalının da davaya devam edeceği yönünde beyanda bulunması ile beraber savunmanın genişletilmesi yasağına bağlı olmaksızın zamanaşımı itirazında bulunabilecektir. Yargılamanın her aşamasında davacının muvafakati ile davalı zamanaşımı itirazında bulunabilecektir.

Davalı süresinde vereceği cevap dilekçesi ile zamanaşımı itirazında bulunmaz, HMK 139. Maddesinde ki vaziyet gerçekleşmez yada davalı bu imkanı kullanmaz ise davalı HMK 176 ve devamı maddelerinde düzenlenen ıslah kanalıyla zamanaşımı itirazında bulunabilir. Islah yolu ile zamanaşımı itirazı ancak tahkikatın bitimine kadar yapılabilir. Davalının süresi geçtikten sonra vereceği bir cevap arzuçesi ile zamanaşımı itirazında bulunması durumunda davacı açıkça zamanaşımı itirazını kabul etmediğini beyan etmemiş ise süresinde yapılmış zamanaşımı itirazı gibi mahkemece değerlendirilerek bir karar verilmesi gerekecektir.

Süresinde verilen zamanaşımı itirazı hususunda ön incelme duruşması esnasında en geç tahkikat başlamadan mahkeme bir karar vermek durumundadır.

Yargıtay Üyesi Hüseyin Tuztaş Makalesinden

KAYNAK: http://www.ankahukuk.com/icerik/zamanasi...nin-suresi
(Bu konu en son: 25.09.2017 Tarihinde, Saat: 02:58 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Admin.)
10.01.2017 14:18
Alıntı ile Cevapla