Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Twitter, İnstagram Veya Facebook Hesabının Çalınması Halinde Yapılması Gerekenler
Yazar Konu
siirvehikaye
Ziyaretçi

 
Yorum: #1
Twitter, İnstagram Veya Facebook Hesabının Çalınması Halinde Yapılması Gerekenler
Günümüz web dünyasında bu hesaplar bir çok yöntemle çalınabilir. Peki böyle bir durumda ne yapılması gerekir? Bu makalemizde bu mevzuyu ele alacağız;

İlk yapılması ihtiyaç duyulan Twitter, Instagram yada feysbuk şirketleriyle irtibata geçip hesabın çalınmasıyla ilgili data vermektir. Eğer hesabınız ustalaşmış birisi tarafından ele geçirilmişse bu yöntemin işe yarayacağını sanmıyorum fakat denemekte yarar var. İkinci olarak yapılması gereken; karakola ve savcılığa konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmak. Suç duyurusunu ifade vermek suretiyle de yapabilirsiniz fakat daha önceden hazırlanmış bir istekçeyle yapmamızda her vakit fayda var. Çünkü ifadeyi alacak olan merciler mevzunun uzmanı olmayabilirler. Istekçenizde hesabın çalındığı zamanı ve eğer hatırlayabiliyorsanız saatini yazmanız da fayda var. Ayrıca kullanıcı adını da yazmanız gerekmekte. Uygulamada kolluk kuvvetleri ilgili şirketlere yazı yazarak faillerin iplerini tespit yoluna gitmeye çalışmaktadırlar. Bu süreç uzun bir süreçtir ve meşakkatlidir. Çoğu süre da failler tespit edilemeyebilir. Bu nedenlerden ötürü şifrelerin harfler ve rakamlardan oluşmasında, ayrıca şifre hatırlatma sorusunun cevabının da kolaylıkla bilinebilecek bir yanıt olmamasında fayda var.

Ek olarak bu hesapların çalınmasında en çok kullanılan yönteme de dikkat etmek gerekir. Bu yöntem ise Fishing yöntemidir. Uygulamada mağdura ilgili şirket yönetiminden geliyormuş şeklinde feyk bir hesaptan mail gönderilir ve kullanıcı bilgilerinin güncellenmesi istenir. Ayrıca bu mailin içinde birde bağlantı verilir. Akabinde tıklandığında tıpkı ilgili hesabın giriş sayfasıymış gibi bir sayfa açılır ve mağdurun hesap bilgilerini girmesi istenir. Mağdur bu detayları girdikten sonrasında kullanıcı detayları failin kendi mail adresine eposta olarak gider. Bundan sonrası failin insafına kalmış bir durumdur. Bu benzer biçimde durumlara düşmemek için uyanık olmakta yarar var.

Kaynak ©: https://www.Adaletinsesi.Com/twitter-ins...calinmasi/
10.01.2017 13:54
Alıntı ile Cevapla