Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nafaka ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları
Yazar Konu
Admin Çevrimdışı
Adalet Personeli
******
Admin Grubu

Yorum Sayısı: 56
Üyelik Tarihi: 06.01.2017
Yorum: #1
Nafaka ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları
Kaç çeşit nafaka vardır, hangi şartlarda hükmedilir?
İştirak, yoksulluk ve önlem nafakası olmak üzere 3 çeşit nafaka vardır. (Bir de yakın hısımlar içinde söz konusu olan yardım nafakası vardır ancak Boşanma Hukuku ile ilgili değildir.)

İştirak nafakası, çocuklar için ödenen nafakadır. İştirak nafakasında tarafların kusuru aranmaz, velayet kendisinde olan anne yada baba diğer taraftan iştirak nafakası talebinde bulunabilir.

Yoksulluk nafakası, boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eşe ödenen nafakadır. Kusursuz yahut öteki eşe göre daha azca kusurlu olan tarafa hükmedilir. Taraflar eşit kusurlu ise zaruret nafakasına hükmedilmemektedir. Buna karşılık her iki taraf da kusursuz ise, nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaksızın boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eş lehine nafakaya hükmedilebilir.

Tedbir nafakası, boşanma gerçekleşene ve kesinleşene kadar bağlanan nafakadır. İki şekilde talep edilebilir. Boşanma davası açmadan, ayrı yaşamaya hakkı olan eş diğer eşten hem kendisi aynı zamanda var ise çocukları için önlem nafakası talebinde bulunabilir.

Boşanma davası ile beraber, dava neticelanıncaya ve karar kesinleşinceye kadar gene hem eşin kendisi için bununla beraber var ise çocuk için talep edilebilir. Genelde dava arzuçesinde, boşanmaya karar verilmesi halinde, çocuk için hükmedilen önlem nafakasının kesinleşmeden itibaren iştirak nafakası olarak devamına; eş için hükmedilen önlem nafakasının ise yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilir.

Nafaka miktarı neye nazaran belirlenir, kesin bir kriteri var mıdır?
Nafaka miktarının tespitinde kati bir kriter veya sınır söz mevzusu değildir. Hakim her somut olayın özelliğine, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına nazaran takdir hakkını da kullanarak hakkaniyete gore karar vermektedir.

Nafaka topluca ödenebilir mi?
Hakimin takdiri nafakanın irat (gelir) şeklinde ödenmesi ise, toplu ödeme mümkün değildir. Nafaka belirlenen oranda aylık olarak ödenir. Ancak kimi zaman hakim konum gerektirdiği takdirde nafakanın toplu olarak, bir seferde ödenmesine karar verebilmektedir, bu şeklinde durumlarda nafaka toplu olarak da ödenebilir.

Nafakanın artırılması, indirimi ya da kaldırılması mümkün müdür?
Lehine nafaka hükmedilen eş, ileride ekonomik şartlarının değiştiğini, ödenen nafakanın içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle geçimini sağlamaya, gereksinimlarını karşılamaya yetmediğini ileri sürerek nafakanın artırılması davası açabilir. Hakim yine tarafların, boşanma anındaki şartları ile artırım davası açıldığı andaki şartlarını değerlendirerek karar verir.

Nafaka yükümlüsü eş de , ekonomik şartlarının değiştiğini, ödediği miktarın geçimini ve gereksinimlarını zora soktuğunu, bununla beraber karşı tarafın ekonomik şartlarında iyileşme bulunduğunu ileri sürerek nafakanın kaldırılmasını veya miktarın indirilmesini talep edebilir. Hakim gene tarafların, boşanma anındaki şartları ile artırım davası açıldığı andaki şartlarını değerlendirerek karar verir.

Nafaka ödeme yükümlülüğü ne süre biter?
İştirak nafakası, velayetin taraf değiştirmesi halinde, velayet hakkının sona ermesi halinde sonlanır.

Yoksulluk nafakası ise, nafakanın kaldırılması davası neticesinde hakimin kararı ile, lehine nafaka hükmedilen tarafın evlenmesi veya evliymiş benzer biçimde yaşaması halinde, tarafların yeniden evlenmesi halinde ve taraflardan birinin ölümü ile sonlanır.

önlem nafakası, boşanma davasında hükmedilmişse hakimin boşanmaya karar vermesi halinde kararın kesinleşmesi ile; boşanmaya karar verilmemesi halinde ise hakimin belirleyeceği süreye kadar, belirlenmezse red sonucunın kesinleşmesi ile sona erer.

Boşanma davası açılmaksızın tedbir nafakası davası açılmış ise, hakimin belirleyeceği süreye kadar, süre belirlenmemişse tarafların boşanmasına kadar veya talep halinde hakim kararı ile kaldırılmasına karar verilinceye kadar devam eder.
07.01.2017 21:08
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla