Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mükerrirlere Özgü Denetimli Serbestlik İlamları
Yazar Konu
Admin Çevrimdışı
Adalet Personeli
******
Admin Grubu

Yorum Sayısı: 56
Üyelik Tarihi: 06.01.2017
Yorum: #1
Mükerrirlere Özgü Denetimli Serbestlik İlamları
Mükerrirlere özgü denetimli serbestlik ilamları
Merhaba, bilindiği üzere mahkemece infaza gönderilen mükerrirlere özgü denetimli serbestlik ilamları ayrı bir denetimli serbestlik dosyası şeklinde artık gelmiyor. Bunun yerine infaz savcılığı gerekçeli kararda okuyarak infazını gerçekleştiriyor, infaz hakimliği de şartlı tahliye esnasında bunu dikkate alarak kanun uyarınca karar veriyor. Fakat bu uygulamadan önce elimizde kalan mükerrirlere özgü denetimli serbestlik ilamlarına ne gibi bir işlem uygulanacak? Şahıs 2039 yılında tahliye olacaksa ve uygulamada artık usul değişmişse kaydı açık tutmanın bir zorunluluğu var mıdır? Kolay gelsin.

CEVAP:
Koşullu salıverme tarihine kadar Mükerirr dosyası bir köşede bekler. Denetimli Serbestliğe veya İlamat ve İnfaz'a dosya gönderilmeyeceği için, 2039 senesinde nasıl bir uygulama yapılırsa o şekilde devam edilir.

CEVAP:
Merhaba, öncelikle mükerrirlere özgü denetimli serbestlik ilamları mahkeme tarafından infaza gönderilir ve infaz bürosunda Denetimli Serbestlik Numarası almalıdır. Burada denetimli serbestlik numarası alan mükerrir dosyası, asıl ceza infaz edildikten sonra asıl cezaya ait ilamat kaydı kapatılırken uyarı vermesi UYAP güncelleştirmeleri ile sağlamıştır. Örneğin; hükümlü hakkında 2 YIL HAPİS cezası ve MÜKERRİRLERE ÖZGÜ DENETİMLİ SERBESTLİK ilamları infaza verildi ve hapis cezası ilamat numarası, mükerrir dosyası da denetimli serbestlik numarası aldı. Burada aslolan hapis cezasının infazının tamamlanmasıdır. Hapis cezasının infazı tamamlanıp yerine getirme fişi düzenlenmeden mükerrir ilamın infazına başlanılamaz. Hapis cezası ilamı yerine getirildikten sonra kayıt kapatılırken şöyle bir uyarı verecektir. "Hükümlünün 2015/1 (örnek) sayılı denetimli serbestlik ilamı mevcuttur." Bu uyarı görüldükten sonra mükerrir cezanın infazına başlanılması gerekmektedir. Mükerrir ilamın da denetimli serbestlik numarası almasındaki asıl amaç hapis cezası dosyasının kaydı kapatılırken uyarı verebilmesidir. Bir diğer husus ta mükerrir cezanın infazı denetimli serbestlik dosyasının içerisinden gerçekleşir. Kayıt alınan numara üzerinden denetimli serbetlik müdürlüğüne gönderilir. Sonuç olarak paylaşmış olduğunuz bilgide mahkemece verilen mükerrirlere özgü denetimli serbestlik ilamlarının artık gelmediği hususu yanlış bir uygulamadır. Öncelikle bunun düzeltilmesi gerekir. Mükerrirlere özgü denetimli serbestlik kararının Kesinlikle denetimli serbestlik defterine kaydı yapılmalıdır. Kayıt alınmayan mükerrir ilamı için UYAP sistemi de uyarı vermeyecek ve dosyaların takibi zorlaşacaktır. Şahsın 2039 yılında tahliye olması durumu infazın işleyişini değiştirecek bir durum değildir. Nasıl ki asıl hapis cezasının o yıla kadar kaydı açık kalacaksa denetimli serbestlik kaydı da açık kalacaktır. Tavsiyem mükerrirlere özgü denetimli serbestlik ilamlarında denetimli serbestlik defterine kayıt edilerek izlenmesi, fiziki dosya oluşturulmaması ve hapis cezalarının kayıtlarının kapatılırken UYAP tarafından verilen uyarılara dikkat ederek işlemlerin yapılması ve yılda en az bir kaç kez denetimli serbestlik raporu alınarak bütün kayıtların elden geçirilmesi, gözden kaçan bir durum bulunup bulunmadığının tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılmasıdır...
10.01.2017 12:39
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla