Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İddianamenin kabul kararının işlem süresi
Yazar Konu
Admin Çevrimdışı
Adalet Personeli
******
Admin Grubu

Yorum Sayısı: 56
Üyelik Tarihi: 06.01.2017
Yorum: #1
İddianamenin kabul kararının işlem süresi
Merhabalar arkadaşlar, sizlerden öğrenmek istediğim, Mahkeme hakimlerince kabul edilen iddianamelerin işlemlerinin yapılması amacıyla kaleme gönderilmesinden sonra bu işlemin tamamlanma süresi ne kadardır? Şöyleki iddianamenin kabul edildiği gün iddianame kabul kararının da kalem personelince hazırlanması gerekirmi yoksa bunun için bir, iki yada üç gün gibi bir süre varmıdır. Bu işlem sürelerini belirleyen bir genelge yada bir mevzuat varmıdır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

CEVAPLAR
Cumhuriyet savcısı, yürüttüğü soruşturma sonucunda elde etmiş olduğu deliller soruşturmaya konu olan suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe uyandırıyorsa bir iddianame düzenler. Hukuk sistemimizde ceza davası, savcı düzenlediği iddianameyi ilgili mahkemeye sunduktan ve mahkeme de bu iddianameyi kabul ettikten sonra açılır. Yani soruşturmanın bitip artık bir ceza davasından bahsedebileceğimiz an, mahkemenin iddianameyi kabul ettiği andır. İddianame kendisine geldikten sonra mahkeme, 15 gün içinde savcının kendisine sunduğu iddianameyi ve dosya içeriğini inceler. Eğer bir eksiklik görürse iddianameyi savcıya iade eder, bu durumda henüz ceza davası açılmamıştır. Savcı eksiklikleri giderip yeniden iddianameyi mahkemeyi sunar ve bu iddianame kabul edildiğinde ceza davası açılmış sayılır. Eğer mahkeme, iddianameyi incelemesi gereken 15 günlük süreyi sessiz geçirirse iddianameyi kabul etmiş sayılır ve bu 15 günün sonunda ceza davası açılmış olur.

Eyüp bey vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Ancak benim öğrenmek istediğim bu değil evet iddianamenin mahkemeye gönderilmesinden sonra 15 günlük bir değerlendirme süresi vardır. Mahkeme hakimince bu iddianame 15 günlük süre içinde değerlendirilir sonrasında kabul edilir yada iddianameye itiraz edilerek savcılığa itiraz edilerek iade edilir. Fakat benim öğrenmek istediğim şu; Mahkeme hakimi tarafından uyap sistemi üzerinden kabulüne karar verilen iddianameler esas aldıktan sonra iş olarak katip ekranına düştüğünde katip ekranında iddianamenin kabul kararının yazılması için bekleyen işlerin (gerçekleşme süresi, başlatma süresi de diyebiliriz) yani iddianamenin kabul kararını kaç gün içinde yapılması gerekir. Bu süreyi belirleyen yazılı bir genelge yada mevzuat vardır. Teşekkürler.
10.01.2017 12:40
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla