Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Hakaret" başlıbaşına bir boşanma sebebidir
Yazar Konu
Admin Çevrimdışı
Adalet Personeli
******
Admin Grubu

Yorum Sayısı: 56
Üyelik Tarihi: 06.01.2017
Yorum: #1
"Hakaret" başlıbaşına bir boşanma sebebidir
Hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayan M.K. Kendisinden 15 yaş büyük S.K. Ile 29 Eylül 2009’da evliliğe ilk adımını attı. M.K.’nın ailesinin rıza göstermemesi nedeni ile çiftin evliliği olaylı oldu. Çift bu yüzden kaçarak evliliğe ilk adımını attı. Ancak çiftin birlikteliği 3 ay gibi bir süre devam edebildi. M.K., Ocak 2010’da evden ayrıldı; ailesinin yanına döndü. Çiftin yeniden bütünleşmesi için S.K.’nın dostları çeşitli girişimlerde bulunsa da olumlu bir sonuç alınamadı.

M.K., boşanmak için arayışa girdi. Gittiği birçok avukat, ellerinden yeterince delil olmadığı öne sürülen sebebi ile boşanma davasını kazanamayacaklarını söyledi. En son bürosuna gittiği Av. Esin Kılıç davayı kabul etti; 30 Eylül 2011’de İstanbul 4. Aile Mahkemesi’ne dava başvurusu yaptı.

‘KÜFRETTİ, TEHDİT ETTİ’

Dava başvuru dilekçesinde M.K., eşi S.K.’nın kendisine psikolojik şiddet uyguladığı, kendisi ve ailesine ağır küfürler ettiğini, boşanması durumunda ailesine zarar vereceğini dile getirdiğini iddia etti. M.K. Ayrıca, eşinin gelirini kendisinden gizlediğini, Kapalıçarşı’da kuyumcu dükkânı sahibi bulunduğunu, bankada parasının bulunmuş olduğunu öne sürdü. M.K., avukatı Kılıç aracılığı ile sunmuş olduğu dilekçede boşanma talebinin yanı sıra, aylık 2 bin TL nafaka ve toplam 80 bin TL tazminat talep etti.

‘EK İŞ YAPTIĞIMI EŞİME SÖYLEMEDİM’

S.K. Ise savunmasını Av. Mehmet Benan Ülgen aracılığı ile yaptı. S.K., son duruşmada yaptığı savunmada, eşine hakarette bulunmadığını, ancak zaman-zaman tartıştıklarını kabul etti. S.K. Tartışma konularının da, eşi M.K.’nın ablasının, evlerine gelmesini istememesinden kaynaklandığını iddia etti. S.K. Ayrıca, saklayacak bir geliri olmadığını, hatta ek iş icra ettiğinı, eve bundan dolayı geç saatlerde gittiğini söyledi. S.K., ek iş yaptığını eşinden de sakladığını söyledi. S.K. Son duruşmada ayrıca “Benim eşim tertemiz bir insandır” ifadesinden sonra boşanma talebinin kabul edilmemesini istedi.
ABLA E.A: HAKARETLERE TANIĞIM

Mahkeme tarafların gösterdiği 4 tanığı da dinledi. Boşanmak isteyen M.K.’nın gösterdiği tanıklardan biri aynı binada oturan komşularıydı. Ancak H.T. Isimli kadın herhangi bir tartışma sesi veya dayak benzeri vakadan haberi olmadığını ifade ederek “Ben şahitlik yapmak istemiyordum” dedi. öteki tanık olan M.K.’nın ablası E.A. Ise, S.K.’nın ağır hakaretlerine şahit bulunduğunu ayrıntıları ile anlattı. S.K. Tarafının gösterdiği iki şahit da, çift arasında mesele yaşandığını, ancak sövgü benzeri durumlara tanık olmadıklarını, ihtimal de vermediklerini söyledi.

KOCAYA TAZMİNAT MAHKÛMİYETİ

Mahkeme 4’üncü duruşmada kararını verdi. Geçtiğimiz 6 Kasım’da yapılan karar duruşmasında mahkeme çiftin boşanmalarına karar verdi. Mahkeme ayrıca S.K.’nın, M.K.’ye aylık 400 TL nafaka ve toplam 8 bin TL’lik maddi-manevi tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme gerekçeli sonucunı ise geçtiğimiz günlerde açıkladı.

BAŞKAN VİCDANİ KANAATİNİ KULLANDI

Gerekçeli sonucunda dava sürecini genişçe anlatan mahkeme, sonucunı özetle şu şekilde açıkladı: “yaşanan vakalar karşısında davacının boşanmak istemekte haklı olduğu vicdani kanaatine ulaşıldı. Kişilik hakları zedelenen davacının (M.K.) manevi tazminat talebi kabul edildi. Boşanma nedeni ile maddi beklentileri zarara uğrayan davacının maddi tazminat talebi kısmen kabul edildi. Davacının nafaka talebi yerinde bulunmuş oldu; tarafların tespit edilen ekonomik-sosyal durumları dikkate alınarak nafaka miktarı belirlendi.”


‘HAKARET ONUR KIRICI DAVRANIŞTIR’

Yargıtay yolu açık karar ile ilgili Av. Esin Kılıç şunları söyledi: “Ülkemizde ne yazık ki, eş tarafından sarf edilen ‘hakaret’ tek başına bir boşanma nedeni olarak görülmüyor.

Daha da kötüsü, pek çok hukukçu da ‘hakaret’i yeteri kadar ve kanıtlanabilir bir boşanma davası gerekçesi olarak görmüyor.

Oysa ki hakaret, onur kırıcı bir davranış ve kişilik haklarına açık bir atakdır. Hanımefendiler, ‘hakaret’in bir şiddet türü olduğu mevzusunda bilinçlenmeli.”
07.01.2017 20:22
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla