Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook, Twitter Ve İnstagram Üzerinden İşlenen Suçlar
Yazar Konu
siirvehikaye
Ziyaretçi

 
Yorum: #1
Facebook, Twitter Ve İnstagram Üzerinden İşlenen Suçlar
Sosyal medya üzerinden işlenen suçlar çok çeşitlidir. Bunlardan başlıcası hesabınızın çeşitli yöntemlerle hacklenmesidir. Bu konuda yazmış olduğumuz makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Bizler bu makalemizde size yönelik olarak işlenen suçları ele alacağız. Bizler bu kabahatları Twitter, facebook ve Instagram açısından değerlendireceğiz. Şöyleki;

Twitter üzerinden en çok işlenen suç hakarettir. Bu kabahatu önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki hakaret içerikli paylaşımı Twitter yönetimine şikayet etmektir. Bu anında sonuç verir ve paylaşımı yayından kaldırırlar. İkinci yol ise eğer hakaret çok ağır bir boyutta ise ilgili şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmaktır. Bu ikinci yöntem faili cezalandırmaya yöneliktir. Tabi bu durumda hakaret içerikli paylaşımı silmemeniz ve bizzat savcılığa yada kolluğa teslim etmeniz de hayati önem taşımakta. Zira aksi takdirde ilgili paylaşım Twitter’dan isteneceği için hak kaybı yaşayabileceğiniz benzer biçimde davanın seneler boyu sürmesi de söz mevzusu olabilir.

Feysbuk üzerinden işlenen suçlar Twitter ve Instagram üzerinden işlenen suçlara oranla daha fazladır. Bu kabahatlar hesabınızın çalınması (daha önceden ele alınmıştır), hesabınızın kopyalanması, paylaşımlarınızın iltibas edilmesi (izinsiz kullanılması) ve şahsınıza yönelik hakaretler şeklinde sınıflandırabiliriz. Aslında hesabınızın kopyalanması oldukça basit bir yöntemdir. Fail sizin resminizi ve paylaşımlarınızı kopyalayarak sizin adınızla ayrı bir hesap açar ve dostlarınıza teker teker dostlık isteği gönderir. Kullanıcılar daha önceden arkadaşları içinde bulunan bu bireyin farklı bir birey bulunduğunu fark edemezler ve arkadaşlık teklifini kabul ederler. Arkasından bu fert para ister veya dostlarınızı sanki sizmişsiniz gibi dolandırmaya çalışır. Bu şekilde bir durumda ilk yapılması gereken isminizi facebook’ta aratarak kopya olan hesabı feysbuk yönetimine şikayet etmektir. Hatta bu tür vakalarla çok karşılaşıldığı için facebook bunun için ayrı bir bildirim yoluda ön görmüştür. Bu durumda facebook anında failin içeriğini erişime kapatır. İşin püf noktası hesabınızın kopyalanıp kopyalanmadığını sık sık denetim etmeniz gerektiğidir. Doğal olarak bu mevzuda yapacağınız en sağlam güvenlik tedbiri ise arkadaşlarınızın gizlilik ayarını ‘’hepimiz’’ten ‘’yalnız ben’’ olarak değiştirmenizdir. Bu durumda failler hesabınızı kopyalama yoluna gitmeyecektir. Gitseler bile arkadaşlarınıza ulaşamayacakları için arkadaşlarınızı dolandırma yoluna da başvuramayacaklardır. Paylaşımlarınızın çalınması konusuna erişince bu durumda eğer ticari veya bilimsel niteliği olan bir çalışma yapmışsanız yada menfaat yitirilmesine uğruyorsanız bu konuda menfi tespit davası ve konusuna nazaran tazminat davası veya paylaşımın kaldırılmasıyla beraber tazminat davası açabilirsiniz. Tabii bunun yerine herhangi bir ziyanınızda bulunmuyorsa bu paylaşımıda facebook yönetimine şikayet ederek kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Şahsınıza yönelik hakaretleri de facebook yönetimine bildirebileceğiniz benzer biçimde konu hakkında suç duyurusundada bulunabilirsiniz. Doğal bu durumda da ilgili paylaşımı güvenlik birimlerine ulaştırılana kadar silmemenizde fayda var.

Instagram yöntemiyle işlenen suçlara erişince maksimum işlenen suç paylaşımlarınızın iltibas edilmesidir. Tabi hak iddia edebilmeniz için paylaşımınızın orjinal ve size özel olması gerekir. Örneğin internetten indirdiğiniz ve instagramda paylaşmış olduğunız bir görüntü üzerinde hak iddia edemeyeceğiniz gibi iltibas halindede dava açamazsınız. Veya yine dostunuzın fortoğrafı üzerinde hak iddia edemezsiniz. Tüm bu tarz şeylerin haricinde yukarıda facebook için anlattığımız konular aynen Instagram için de geçerlidir.

Kaynak ©: https://www.Adaletinsesi.Com/facebook-tw...en-suclar/
10.01.2017 13:55
Alıntı ile Cevapla