Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dava açmadan önce bilinmesi gereken yararlı bilgiler
Yazar Konu
siirvehikaye
Ziyaretçi

 
Yorum: #1
Dava açmadan önce bilinmesi gereken yararlı bilgiler
Dava Açmak Ne demektir

Dava açmak bir birey yada kuruluş aleyhinde mahkeme önünde bir hak talebinde bulunmak demektir. Haksızlığa uğradığınızda, hakkınızı alamadığınızda mahkemeler araya girecek “Türk Milleti adına” yargılama yaptıktan sonrasında hakkınızı size teslim edecektir.

Dava iyi mi Açılır?

Dava mahkemeye vereceğiniz bir arzuçe ile açılır. Bu istekçede olması gerekenler aşağıda belirtilmiştir. Dava dilekçesi, dava harca doğal olarak ise harç ve gider avansının, harca tabi değil ise yalnız gider avansının eğitim edilmesinden sonra ilgili mahkemeye kayıt olur ve bu tarihte davanız açılmış olur.

Dava Açmak Bu Kadar basit mi?

Evet, dava açmak “yetkili mahkemeye” dava dilekçenizi dava harcı ve gider ön ödemeı ile birlikte teslim etmekten ibarettir. Bu tarif basit görünse de dava açmak önemli yasal sonuçları olan ve mali yük getirmesi ihtimali bulunan ciddi bir iştir.
Unutmayınız ki; davayı açmak işlemi basit olsa da işin kendisi son aşama ciddidir ve bazen uzun süre alır. Bu hususu kesinlikle göz önünde bulundurmalı ve yaptığınız işin göründüğü kadar bayağı olmadığını, neticelarının çok ciddi olabileceğini bilmelisiniz.

Davalar Uzun devam eder mi?

Adalet Bakanlığı istatistiklerine bakılırsa 2010 senesinde bir hukuk davasının karara bağlanması Türkiye genelinde ortalama 209 gün almıştır. Bu süre mahkemelere bakılırsa değişiklik göstermektedir.

Örneğin 2010 yılında bir dava ortalama olarak;
Fikri Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde 544 günde,
Asliye ticaret Mahkemesinde 455 günde,
İş Mahkemesinde 446 günde,
Aile Mahkemesinde 165 günde,
barış Hukuk Mahkemesinde 109 günde karara bağlanmıştır.

Dava Açmasam Daha mı İyi?

Haksızlığa uğradığınızı planladığınüz durumlarda mahkemelere başvurup hakkınızın size iade edilmesini talep etmek anayasal hakkınızdır. Bu hakkınızı kullanmaktan çekinmeyiniz. Sadece bu hakkınızı kullanırken konuyu etraflıca değerlendirmeniz gerekir. Davayı kazanma ihtimalinizi, kaybettiğiniz takdirde davanın size kaç liraya ve ne kadar zamana mal olacağını önceden hesaplamanız lehinize olacaktır.

Dava Açarken Para Yatıracak mıyım?

Dava açarken, davacı olarak belli bir miktar yargılama harcı ile davada yapılacak masrafların oluşturduğu ve her yıl adalet Bakanlığı’nca gösterilen listede gösterilen miktar kadar gider avansını mahkemeye yatırmanız gerekir. Davayı kazanmanız halinde bu giderleri ve harç parasını karşı taraftan geri alabilirsiniz.

Davamı Nerede Açmalıyım?

Davalar yetkili ve görevli mahkemelerde açılmalıdır. Hangi tür mahkemenin görevli bulunduğunu tespit ettikten sonrasında, hangi yer mahkemesinin yetkili olduğunu da belirlemeniz gerekir. Bu sorunun kısa bir cevabı olmadığı ve hatalı mahkemeye başvurmak süre, para ve hak kayıplarına yol açabileceği için davanızı açmadan önce bu konuda bir hukukçudan profesyonel yardım almanız faydalı olabilir.

Dava Açmadan Önce Neleri bilmem Gerekir?

Bir avukat yardımından faydalanmayacak iseniz aşağıdaki soruları kendi kedinize sorunuz;
a) Dava açmak için yeterli bilgiye haiz olduğunuza kesin misiniz?
B) Davanızı kovuşturmak mevzusunda kararlı mısınız? Dava açtıktan sonra takip etmeyi ihmal etmeniz, davanızın reddedilmesine veya açılmamış sayılmasına neden olabilir.
C) Davanızın olumsuz neticelanması halinde ne benzer biçimde sonuçlar gerektirmiş olacağını değerlendirdiniz mi? Bir avukatınız varsa sizi bu konularda tam olarak bilgilendirmesini talep ediniz;
a) Davanızın size maliyeti ne olacaktır? (Dava harcı, masraflar ve avukatlık ücreti vs.)
b) Davayı kaybetmeniz halinde katlanacağınız ek maliyet ne olacaktır? (Tamamlanacak dava harcı, karşı tarafa ödenecek avukatlık ücreti, mahkeme harcamaları vs.)
c) uğradığınız haksızlığın giderilmesi için başvurulabilecek başka hukuki yöntemler var mı?

Dava arzuçeniz iyi mi Olmalı?

Dilekçeniz davada en önemli aracınızdır. Arzuçenizde dava açmanıza yol açan şeyi özlü biçimde anlatmanız gerekir. Gereğinden uzun yazmak, gereksiz ayrıntılara boğmak, davayla ilgisiz mevzuları, kişileri ve olayları anlatmak davanıza zarar verebilir. Aynı şekilde gereğinden kısa yazılmış, önemli hukuki noktaları atlanmış bir istekçe de davanıza zarar verebilir. Bu nedenle dilekçenizin özenle hazırlanması gerekir. Arzuçenizi maddeler halinde yazmak, varsa ekler ve delilleri bir liste halinde yazmak ve arkasına ekler ve delilleri sıra numarası ile geçirmek, yararlı olacaktır.

Dava arzuçesinde Bulunması Gerekenler nelerdir?

1. Dava açacağınız Mahkemenin ismi2. Adınız soyadınız, TC kimlik numaranız, açık adresiniz
3. Karşı tarafın (Davalının); adı soyadı (kuruluş ise unvanı), TC Kimlik numarası, adresi
4. Mümkün olduğunca açık ve öz şekilde aşağıdaki hususları istekçenizde belirtiniz
a. Davanızın konusu, mal varlığına ilişkin davalarda dava konusunun değeri
b. Davayı açma nedeniniz
c. Talebiniz (dava sonucu elde etmek arzu ettiğiniz sonuç)
d. Yasal dayanaklarınız e. Delilleriniz
i. Dilekçeniz arkasına kanıt listesi ilave ederek tüm delillerinizi sıra ile yazınız
ii. Elinizde olan delilleri dilekçeniz ekinde sıra numarası vererek sununuz
iii. Elinizde olmayan delillerin nereden temin edileceğini açık şekilde yazınız
f. Davaya konu olayın (şeyin) gerçekleştiği tarih ve sizin öğrendiğiniz tarih
g. Var ise dava mevzusu ile ilgili içtihatlar (önceki kesinleşmiş mahkeme kararlarından örnekler)

Avukat Tutmak mecburi mudur?

Hayır, avukat tutmak zorunlu değildir. Ancak bir avukatın size çok yardımı olacağını unutmayınız. Hukuk ve usul konusunda bilgi sahibi olduğunuza kati olarak kesin değilseniz bir avukatın yardımına başvurunuz. Mali durumunuz avukat tutmaya uygun değilse bulunmuş olduğunuz il barosuna başvurarak size “Adli Yardım” kapsamında avukat atanmasını talep etme hakkına haiz olduğunuzu ihmal etmeyinız. Bu konuda lütfen “Adli Yardım” broşürüne bakınız.

Dava Açmak Masraflı mıdır?

Evet, dava açmak masraflı olabilir. Ülkemizde yargı harcamaları Avrupa ülkelerindeki örneklere nazaran düşüktür. Gene de davanın türüne ve süresine gore masrafların ciddi boyuta gelmesi söz konusu olabilir. Bu mevzuda hazırlık yapmanız ve olası masrafları önceden öğrenmeniz gerekir. Dava süreci boyunca harcamalar kural olarak dava açan kişiden alınır. Harcamaı yatırmadığınız takdirde mahkeme ilgili işlemden vazgeçtiğinizi varsayar, bu vaziyet davanıza zarar verebilir.

Harcamaları Geri Alabilir miyim?

Davayı kazanmış olduğunuz vakit Mahkeme harcamaların karşı taraftan alınarak size ödenmesini emreder. Sadece size ödenecek harcamaların sadece yargılama harcamaları olduğunu ihmal etmeyinız. Davaya hazırlık için yaptığınız harcamalar, ulaşım giderleri, avukatınıza ödediğiniz vekâlet ücreti gibi bazı masraflar size geri ödenmeyecektir.

Dava sona erdiğinde Hakkımı direkt Alabilir miyim?

Kural olarak mahkeme kararlarına dayanarak icra takibi başlatabilmek için kararların kesinleşmiş olması gerekmez. Sadece kişiler hukuku, aile hukuku ve taşınmaz mal ile ilgili ayni haklara ilişkin kararlar kesinleşmedikçe icra edilemez.
İdari yargı mercilerinin kararları kesinleşmese dahi idari makamlarca 30 gün içerisinde yerine getirilmelidir.

Mahkeme Kararı Kesinleşti. Şimdi Ne Olacak?

Mahkemeyi kaybeden taraf kendiliğinden mahkemenin emrettiği kararı yerine getirebilir ve size mahkeme harcamalarını da ödeyebilir. Bunu yapmadığı takdirde icra dairesine başvurup sonucun icra yöntemiyle yerine getirilmesini sağlamanız gerekir. İcra süreci hakkında data için lütfen “icra” başlıklı broşüre bakınız.

Karşı Taraf Bulunamazsa Ne Olur?

Savunma hakkı anayasal bir haktır. Mahkeme hiç kimse hakkında kendiliğinden karar vermez. Bir davetiye göndererek hakkında dava açıldığını bildirir, dava hakkında diyeceklerini sorar, kararını verirken onun savunmasını da göz önünde bulundurur. Sadece kişilerin ortadan kaybolarak, davalardan kurtulmaları da başkalarının hakkını ihlal edecektir. Bundan dolayı, bu hakkın kötüye kullanılmasını önlemek amacıyla resmi kayıtlarda bulunan adrese tebligat ve ilan yöntemiyle tebligat imkânı da tanınmıştır.

Benim Eski Adresime Tebligat Yapılırsa Ne Olur?

Yeni adresinizi bildirmek sizin sorumluluğunuzdur. Kendisine yada adresine kanunun gösterdiği usullere gore tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen bildirii yaptırmış olan yargı merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki bildiriler bildirilen yeni adrese yapılır. Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde yerleşim yeri adresi de tespit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ilişik binanın kapısına aslolanır ve asılma tarihi tebliğ tarihi sayılır. Bundan sonrasında eski adrese çıkarılan bildiriler muhataba yapılmış sayılır.

Dava Açarken Kimden Yardım Alabilirim?

Dava açmak için bir avukatın yardımına başvurmak en doğrusudur. Bu alanda yeterli bilgiye sahip olduğunuza inanıyorsanız kendiniz de dava açabilirsiniz. Hukukçu olmayan kişilerin yardımıyla hareket etmeniz aleyhinize çok ciddi neticelar doğurabileceğinden bu kişilerin yardımına başvurmayınız. Arzuhalci olarak tabir edilen kişilerin yönlendirmesi ile hareket etmenin hak kayıplarına niçin olabileceğini ihmal etmeyin.

Dava Açacağım Mahkeme Bana destek sağlar mu?

Hayır. Mahkemeler danışmanlık yapmazlar. Mahkeme hâkimi de, mahkemede görevli öteki kişiler de size açacağınız dava mevzusunda yardımcı olması imkansız, yol gösteremez.

Davamı Açtım, Mahkeme Bana destek sağlar mu?

Hukuki olmayan işlerde mahkeme çalışanlamış olurı size yardımcı olacaklardır. Ancak hukuki konularda onlardan size danışmanlık yapmalarını beklememelisiniz. Örneğin; bir arzuçe teslim ederken yanında posta pulu vermeniz gerekip gerekmediğini mahkeme çalışanlamış olurı size bildireceklerdir. Sadece arzuçenizin içeriği hakkında yorum yapamazlar, nasıl yazmanız gerektiğini size söylemezler.

Hâkimle Görüşsem Faydası Olur mu?

Idame eden dosyanız hakkında hâkimle görüşmeniz doğru değildir. Hâkimlerin dosya üzerinde görüş açıklamaları, kararlarını önceden taraflardan birine söylemeleri mümkün değildir. Bu konuda ısrarcı davranmanız aleyhinize ciddi neticelar doğurabilir.

İnternet güvenilir Bir Kaynak mıdır?

Hayır, web her vakit güvenilir bir kaynak değildir. Ancak emin olduğuna emin olduğunuz bazı siteler size yararlı olacaktır. Hakkaniyet Bakanlığına, Yargı Kurumlarına, Barolara ait sitelerden veya güvenilir olduğuna kesinlikle kararlı olduğunuz özel kişilere ait sitelerden yararlanabilirsiniz. Forumlar, güvenli olduğuna emin olmadığınız siteler, kaynağı belirsiz yazılar, zincir e-postalar gibi kaynaklara güvenerek hareket etmeniz çok ağır sonuçlar doğurabilir. İnternet kanalıyla kazandığınız detayları mutlaka emin kaynaklardan doğrulayarak kullanmanız gerekir.

İnterneti Dava arzuçem İçin Kaynak Olarak Kullanabilir miyim?

Kişilerin çok farklı amaçlarla koyduğu gerçek olmayan yazılar, tahrif edilmiş mahkeme kararları, başı veya sonu kesilerek alıntı yapıldığı için anlamı değişmiş makaleler benzer biçimde pek çok yazı internette dolaşmaktadır. Özensiz hazırlanan web siteleri bu yazıları kaynak göstermeksizin yine tekrar kullanarak yayılmasına niçin olmakta, hukukçu olmayan kişiler forumlar aracılığıyla bu sakıncalı yazıları ve tahrif edilmiş mahkeme kararlarını elden ele dolaştırmaktadır. Bu bilgileri istekçenizde kullanmayınız, dilekçenize ek olarak koymayınız.

Bu Sakıncadan Kendimi iyi mi Koruyabilirim?

Öncelikle güvenli olduğundan ne olursa olsun kararlı olmadığınız tüm kaynaklardan uzak durunuz. Ayrıca istekçenizde yer edinen ve sizin yazmadığınız her şey için kullandığınız kaynağı kesinlikle belirtiniz. Bunun en basit yolu parantez işareti ( ) kullanmaktır. Örnekler:
• Yargı yetkisi Türk Milleti adına bağlarımsız mahkemelerce kullanılır. (Anayasa, madde 9)
• Kat mülkiyetine ilişkin bu konuda mahkeme kararları istikrar kazanmıştır. (Ahmet İyibilen, Kat Mülkiyeti Hukuku, sayfa 85)
• istekçemizde izah ettiğimiz şeklinde Yargıtay 19. Hukuk Dairesi de 2006/6070 E. Sayılı sonucunda vekâletle ipotek tesisi için vekâletnamede açık yetki bulunması gerektiğini belirtmiştir. (Örneği istekçe ekinde sunulan karar UYAP Mevzuat programından alınmıştır.)
Yukarıda verilen örneklerde olduğu gibi kaynağınızı açıkça göstermeniz mahkemenin yazdığınız mevzunun doğruluğunu rahatça araştırmasını sağlar. Daha önemlisi bir yanlışlık söz konusu ise sorumlusunun siz olmadığını gösterir.

Mahkeme Kararlarından Örnekler geçirmek lüzumlu midir?

Dava açmadan önce aynı konuda verilmiş mahkeme kararlarına bakmanız ve istekçenizi hazırlarken bu kararlardan faydalanmanız yararlı olacaktır. Ancak arzuçe ekinde mahkemeye sunmanız bir zorunluluk değildir. Dayandığınız kararların kesinleşmiş kararlar olması ve tahrif edilmiş kararlardan sakınabilmeniz için mutlaka güvenilir bir kaynaktan alınmış olması gerekir.UYAP HUKUKİ YARDIM SİTESİ

http://www.Hukukiyardim.Gov.Tr/
10.01.2017 14:21
Alıntı ile Cevapla