Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cinsel İstismar Davalarında Mağdurun Yapması Gerekenler
Yazar Konu
siirvehikaye
Ziyaretçi

 
Yorum: #1
Cinsel İstismar Davalarında Mağdurun Yapması Gerekenler
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Ceza Mahkemesinin temel mantığı gereği sanık hakları mağdur haklarından fazladır. Bu nedenlerden ötürü bu tür davalarda sanıklar çoğunlukla delil yetersizliğinden beraat etmektedir.

Tanım saygınlıkı ile cinsel istismar, kabaca bir bireyin tecavüzüne uğramak anlamına gelir. Yargılamalarda bu suça maruz kalanlardan, öncelikle cinsel bölgelerinden ve iç çamaşırlarından örnek alınır, yada başka delillerle sanığın kabahatu ispatlanmaya çalışılır.

Eğer tanık ifadeı, kamera kaydı veya başkaca bir delil yoksa yukarıda anlattığım ve vakasın derhal arkasından deliller kaybolmadan mağdurun cinsel bölgelerinden yada iç çfakatşırlarından alınacak örnekler yaşamsal öneme sahiptir.

Zira mahkeme başınıza gelenlerle ilgilenmez. Hakkaten istismara uğramış olsanız bile, sanık aleyhine herhangi bir delil yoksa mahkeme beraat kararı verecektir.

Dolayısıyla bu şekilde bir suça maruz kalan insanoğlu, mağdur psikolojisiyle hareket edip iç çfakatşırları yok etme veya bedensel temizlik yoluna gitmemeli, zaman kaybetmeden kanıt tespiti yapmış oldurmalıdır. Delil tespiti hukuk ve hakkaniyet e daha uygundur. Aksi takdirde esasen mağdur olan kişi suçun failinin beraat etmesiyle daha çok mağdur olacaktır. Bunun dışında şahit deliline veya başkaca delile de başvurabilir.

Fakat yukarıdaki deliller kadar sağlam olmaz. Çünkü yukarıdaki delillerden sanık aleyhine herhangi bir emareye rastlanırsa sanığın kurtuluş şansı olmaz. Tanık yada başkaca bir kanıt durumunda ise vakasın kanıtlamaı mahkemenin insafına kalır. Suç durağan sayılır sanık ceza alırsa sanık aleyhine tazminat davası da açılabilir.

Adaletin bu mu dünya dememek için yukarıdaki ikazlarımızı dikkate alın, zira ceza davası şakaya gelmez…

Mustafa POLAT

https://www.adaletinsesi.com/cinsel-isti...erekenler/
10.01.2017 13:57
Alıntı ile Cevapla