Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ceza Mahkemelerinde Müdafilik görevi
Yazar Konu
siirvehikaye
Ziyaretçi

 
Yorum: #1
Ceza Mahkemelerinde Müdafilik görevi
Anayasal bir hak olan savunma hakkının uzantısı olan müdafilik görevi emsal ülkelerde gerek iddia makamıyla ve gerekse yargılama makamıyla aynı yetkilere sahipken ne yazık ki ülkemizde gerek bu görevi yapanların usul hukukunu yeterince bilmemelerinden ve gerekse toplumsal tepkiden korktuklarından yeterince yerine getirilememekte ve savunmalarını yaptıkları kişileri gerektiği benzer biçimde savunamamaktadırlar.

Yasa koyucuda topluluğun bu tepkisine paralel olarak müdafilik makamının yetkilerini olabildiğince sınırlamış durumdadır.Hal bu şekilde iken tüm bu unsurların üzerine toplumsal baskı ve usul hukukunun müdafilerce yeterince bilinmemesi de eklenince şüpheli veya sanığın daha ilk aşamada suçlu duruma düşmesine neden olunmaktadır.

Oysa müdaafinin görevi maddi gerçekleri ortaya geçirmek olmadığı gibi bu gerçeklerin kanuna uygunluklarını denetlemekte hiç değildir. Mamafih müdaafinin görevi maddi gerçekleri saptırmakta değildir.Aksine maddi gerçeklerden şüpheli veya sanık lehine olanları ortaya koymaktır.

Gerçekten de yasa koyucu maddi gerçeklerin sanık lehine yada aleyhine olanlarını ortaya koyma görevini iddia makamına, bu maddi gerçeklerin kanuna uygunluklarını denetleme görevini de yargılama makamına tarifıştır.Hal böyle iken Ceza Muhakemesi Kanunundaki bir çok madde müdafinin aleyhinedir.

Örneğin; sualşturma evresinde barış Ceza Hakimi tarafınca bir takım dosyalara Savcının istemiyle gizlilik kararı konması, veya iddia ve yargılama makamıyla eşit konumda olması ihtiyaç duyulan müdafa makamının Hakim kararıyla salondan atılabilmesi savunma hakkının kısıtlanmasına verilebilecek örneklerdendir.

Dolayısıyla CMK’da müdafi lehine düzenlemelere gitmek sanırım henüz suçluluğu Mahkeme kararıyla kesinleşmemiş ve masumiyet karinesinden yararlanan kişiler açısından evleviyetle şarttır. Ve unutulmamalıdır ki savunduğumuz fert kim olursa olsun savunma hakkının uzantısı olan müdafilik görevi kutsaldır ve gerektiği şeklinde yerine getirilmelidir. Sonuçta müdafa hakkı adalet ve hukuk unda bir gereğidir.

kaynak: https://www.adaletinsesi.com/ceza-mahkem...ik-gorevi/
10.01.2017 13:50
Alıntı ile Cevapla